Ana Sayfa / Pizza / Pizza Pişirme Tavaları

Pizza Pişirme Tavaları

Bilindiği üzere pizza pişirmenin pek çok yöntemi ve farklı tarifi bulunmaktadır.Pizza pişirmek için ise pizza tavaları hem işletmelere hız kazandırması hemde pratikliği açısından oldukça tercih edilen bir pizza ekipmanıdır.Pizza tavasının en öne çıkan özelliği içinin teflon kaplı olmasıdır.Pizzaların piştikten sonra yapışmadan çıkması açısından kullanıcılara kolay kullanım sağlamaktadır.Pek çok modeli bulunan pizza tavalarını şu şekilde sınıflandırabiliriz.
Alüminyum Pizza Tavası

aluminyum-pizza-tavasi-pizza-pan

Alüminyum pizza tavaları maliyet ve kullanım açısından tüm ustaların zaman zaman tercih ettiği tavalardan birisidir. Alüminyum pizza tavaları fırında güzelce yağlandıktan ve yakıldıktan sonra kullanılmalıdır.Pizza tavasının yağlanması ve yakılması hem sağlık açısından hemde pizzaların fazla yapışmaması açısından önemlidir.

Alüminyum Pizza Tavası ( Delikli )delikli-aluminyum-pizza-tavasiDelikli alüminyum tavaların ısı geçirgenliği normal tavalara göre çok daha fazladır.Özellikle delik kısımlardan sıcak havanın rahat geçmesi sebebiyle pizza hamuru daha hızlı bir şekilde ısıyı alacak ve pizzanın daha hızlı pişmesini sağlayacaktır.Delikli alüminyum tavaları kullanması yapışma durumundan dolayı biraz daha zordur.Fakat alüminyum tava kullanmasını iyi bilen ustalar genellikle bu tavaları kullanır ve hem teflon malzeme kullanmamış olur hemde tava maliyetlerini bir hayli düşürmüş olurlar.

Teflon Pizza Tavası

teflon-pizza-tavasi-28-cm

Teflon pizza tavası pizza pişirmek için kullanılan en popüler ekipmanlardan bir tanesidir.Genellikle pizza işletmeleri bu tavaları tercih ederler. Teflon pizza tavalarının en önemli özelliği pizzaların pişirildikten sonra tavadan rahat çıkartılabiliyor olmasıdır.Teflon kaplama sayesinde pizzalar yapışmadan ve dağılmadan kolaylıkla servis edilir.Teflon pizza tavasının iç malzemesi olarak genellikle alüminyum malzeme kullanılır.Alüminyum tava teflon ile kaplanarak pizzanın hem homojen olarak pişmesi sağlanır hemde kolay servis edilir.Bu sebeple profesyonel olarak pizza yapmayan kullanıcılara da kolay kullanım imkanı sağlamaktadır.

Teflon pizza tavasının diğer bir kullanım avantajı ise işletmenin pizza için önceden hazırlık yapmasına olanak sağlamasıdır.Çoğu işletme yoğun servis saati öncesinde hamurlarını pizza tavası içerisine açıp sipariş anına kadar bu şekilde dolapta bekletilmektedir. Gelen siparişe göre pizza süslenip fırına verilir ve yapışmadan servis edilmesi sağlanır.Böylece her müşteri için ayrı ayrı hamur açma işlemi yerine sabah toplu hamur açılıp servis mümkün olduğu kadar hızlandırılmış olacaktır.

Delikli Teflon Pizza Tavası

delikli-teflon-pizza-tavasi-28-cm

Delikli pizza tavaları özellikle büyük boy pizzalarda kullanılmaktadır.Pizzanın orta kısımları malzemenin bol olduğu ve tepsinin ısıyı yeterince geçiremediği alanlardır.Delikli pizza tavaların da delikler sayesinde ısı pizzaya çok daha hızlı bir şekilde ulaşır.Pizzanın altının gevrek bir şekilde pişmesini sağlar.Küçük boy pizzalarda çok ihtiyaç olmasa da büyük boy pizzalarda delikli teflon pizza tavası oldukça kullanışlı olmaktadır.

Granit Pizza Tavası

altinbasak-granit-kaplamali-pizza-tavasi

Granit pizza tavaları son zamanda granit yemek tavalarından sonra kullanılmaya başlamış ve olumlu dönüşler sağlayan pizza tavalarıdır. Granit kaplamalı pizza tavalarının en büyük özelliği pizzayı yapıştırmaması ve teflon kadar kolay çizilmemesidir.Teflon pizza tavası pişirme ekipmanlarında güzel bir alternatif olarak yerini almıştır.

Granit Delikli Pizza Tavası

altinbasak-granit-kaplamali-delikli-pizza-tavasi

Delikli granit pizza tavaları da tüm delikli pizza tavaları gibi ısının pizzaya daha çabuk ulaşmasını ve pizzanın daha gevrek olmasını sağlamaktadır.Özel granit kaplaması pizzanın yapışmasını engellemektedir.Son zamanlarda teflon kaplama tavalara alternatif olarak satılmakta ve güzel geri dönüşler alınmaktadır.

Kapaklı Pizza Tavası

kapakli-pizza-tavasi-2

Kapaklı pizza tavasının en önemli özelliği tüm pizza tavalarının üst üste dizile biliyor olmasıdır.Her bir pizza tavasının kapağı üstüne konulacak olan pizza tavası ile uyumludur.Böylece hazırlanan pizza tavaları düzenli bir şekilde istiflenebilmektedir. Kapaklı pizza tavaları özellikle konveyörlü pizza fırınları kullanıcıları ve dilim pizza firmaları da oldukça fazla kullanılmaktadır.

Örneğin ; öğlen vaktinde çok yoğun olan bir pizzacı tüm hamurlarını sabah imal edilip ( bu süre hamurun mayalanma süresine göre değişebilir ) pizza tavalarına açar.Tüm tavalar hamur açılmış bir şekilde dolapta hazır tutulur.Sipariş verildikten sonra hazır hamur üzerine pizza siparişe göre süslenip fırına verilebilir.Böylece usta her gelen sipariş için ayrı ayrı hamur açmak ve zaman kaybetmek durumunda kalmaz.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

pizza-sos-kepcesi

Pizza Sos Kepçesi

Pizza sos kepçeleri özellikle pizzaların üzerine konulan sosların tüm pizzalara eşit miktarda konulmasına yardımcı olmaktadır.Özellikle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir