Ana Sayfa / GÜNCEL / Kış sebzeleri

Kış sebzeleri

Kış sebzeleri nelerdir? Nasıl Pişirilmeli? Her birinin yanıtını bugünkü yazımızda sizler için veriyoruz.

Kış aylarında sıklıkla tüketilen Kış sebzeleri saymakla işe başlayabiliriz.

Kışın oldukça besleyici içerikleri ve farklı lezzetleri ile sofralarımıza misafir olan Kış sebzeleri;

Pırasa: hem yemeği, hem boranisi hem de böreği hazırlanabile ev son zamanlarda pandispanya renklendirme amacıyla kullanılan ıspanak tam bir demir deposudur. Çocukların sıklıkla tüketmesi gerekmektedir. İri iri elinizle parçalanarak zeytinyağında öldürdükten sonra içerisine yumurta kırarak ezel bir yemeğe dönüştürebilirsiniz.

pirasa-faydalari

Pırasa: Lifli yapısı ve soğanı andıran tadıyla bin bir derde deva pırasa. Hem yemek, hem zeytinyağlı hem de börek şeklinde kullanılan pırasa salatalarında olmazsa olmaz kış sebzesidir. Havuç, pırasa, zeytinyağı ve br tutam pirin ile birlikte pişirerek leziz bir zeytinyağlı şeklinde tüketebilirsiniz

Lahana:

Kapuska denildiğinde ilke akla gelen lahana, etli ya da etsiz yemeklerinin yanı sıra, böreklerde, salatalarda ve sarma işlemlerinde sıklıkla kullanılır. En orta ve körpe yapraklarını suda haşladıktan sonra limon, sarımsak ezmesi ve zeytinyağı ile harmanlayarak afiyetle tüketebilirsiniz.

lahana

Brokoli: sağlık anlamında mutfaklarda kesinlikle bulunması gereken brokoli, salata şeklinde hafifi haşlayarak şahane bir lezzete dönüşmektedir.

brokoli

Kış sebzeleri bu şekilde uzayıp giderken birçok yerde sizlere için satışa sunulmaktadır. Sizlerde mutfaklarınızdan bu özel besinleri eksik etmeyin.

İlginizi Çekebilir

bar-blender

Blender İle Yapılan Yaz İçecekleri

Yaz aylarında blender ile yapılacak soğuk yaz içecekleri, hem sağlıklı hem de hafif olması nedeniyle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir