Ana Sayfa / GÜNCEL / Kış hazırlıkları

Kış hazırlıkları

Kış hazırlıkları, kış aylarında hayatımızı kolaylaştıran ve yazdan kalma lezzetleri elimizin altında bulundurmamıza yardımcı olan en özel hazırlıkların başında gelmektedir. Yaz sonunda sebze ve meyvelerine en lezzetli olduğu zamanlarda konserve, kuruma yada derin dondurucuya stoklama şeklinde yapılan farklı kış hazırlıkları olabilmektedir.

En çok tercih edilen Kış hazırlıkları;

Domates sosu:

domates-konservesi

Kışın sağlıklı domates bulmak zor, kış aylarında yemek lezzetinden fire vermek istemeyen bayanlar konserve domates sosunu kış hazırları yaparken en başta tamamlamaktadırlar.

Vişne, çilek reçeli:

visne-receli

Kışın sabah kahvaltılarında farklı tatlara yer vermek için yazın en özel meyveleri olan çilek ve vişne ile şahane reçeller hazırlanmaktadır. Kızarmış ekmek tereyağı ve üzerine lezzetli bir reçel ile o kahvaltı uzun bir süre akılarda yer etmeyi başarabilir.

Bezelye:

bezelye-derin-dondurucu

Bezelye yaz aylarında en çok tercih edilen sebzedir. Kış aylarında da bu lezzeti sofralara dâhil edebilmek için bezelye derin dondurucuya alınmaktadır.

Salça:

kis-salcasi

Kış hazırlıkları denildiğinde ilk akla gelen salça, biber, domates ya da karışık olmak üzere farklı şekiller de yapılarak kavanozlarla stoklanmaktadır.

İlginizi Çekebilir

bar-blender

Blender İle Yapılan Yaz İçecekleri

Yaz aylarında blender ile yapılacak soğuk yaz içecekleri, hem sağlıklı hem de hafif olması nedeniyle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir